Organizator:

Program

Srijeda 5. listopada 2022.

9:00–10:45 Svečano otvorenje sajma i konferencije ArhiBau.hr Dvorana 1
9:00 Uvodni govori organizatora i visokih uzvanika
  • Društvo arhitekata Zagreba: predsjednik DAZ-a Tihomil Matković
  • Generalni sponzor Wienerberger: član uprave i financijski direktor Marko Šustić
  • Sveučilište u Zagrebu: rektor prof. dr. sc. Stjepan Lakušić
  • HAZU: predsjednik HAZU akademik dr. sc. Velimir Neidhardt
  • Hrvatska gospodarska komora: savjetnica predsjednika HGK Mirjana Čagalj
  • Grad Zagreb: zamjenik gradonačelnika dr. sc. Luka Korlaet
  • Izaslanik Predsjednika RH: dr. sc. Julije Domac
  • Europski parlament: zastupnica Željana Zovko - video obraćanje
  • Europska komisija: Potpredsjednica EK Dubravka Šuica  - video obraćanje
  • Izaslanica Predsjednika Vlade RH: ministrica dr. sc. Nina Obuljen Koržinek
 
9:45-10:45 Okrugli stol
Tema: Globalni i lokalni izazovi oporavka i otpornosti
sudionici: ministrica dr. sc. Nina Obuljen Koržinek (MKM), rektor prof. dr. sc. Stjepan Lakušić (UniZg), zamjenik gradonačelnika dr. sc. Luka Korlaet (Grad Zagreb), ravnatelj dr. sc. Julije Domac (Regea),  savjetnica predsjednika Mirjana Čagalj (HGK)
Moderator:
Tihomil
Matković, DAZ
  Zajedničko fotografiranje VIP gostiju @ArhiBau wall, obilazak sajamskih izlagača  
11:00–12:30 Izazovi oporavka i otpornosti Dvorana 1
11:00–11:45 Keynote speaker Gideon Maasland: MVRDV  
11:45-12:05 dr. sc. Julije Domac, savjetnik Predsjednika RH: Izazovi oporavka i otpornosti  
12:05-12:30 doc. dr. sc. Luka Korlaet, zamjenik gradonačelnika Grada Zagreba: Zagreb u 10 točaka  
12:30–13:30 Pauza za ručak  
13:30–15:30 ARTUR – Arhitektura i turizam 2022 Dvorana 1
  Ivana Kolar: Turistički rezultati 2022  
  Ervin Mihelj: Kada bi hotel imao osobnu iskaznicu – Koncept arhitektonskog identiteta hotela  
  Vladimir Milić: Hotel Ramonda - održivi razvoj kontinentalnog turizma / Reynaers Aluminium  
  Tihomil Matković: Obalna šetnica Kvarnera - održivi razvoj turističke infrastrukture  
  doc. dr. sc. Vlasta Zanki: Dekarbonizacija turizma Moderatorica:
Sunčana Rapaić,
de Architekten CIE
14:40–15:30 Okrugli stol
Tema: Održivi turizam i zaštita prostora
Sudionici: Slavko Štefičar (Ministarstvo turizma i sporta), Bojan Linardić (MPGI), Sanja Turk (Zavod za prostorno uređenje PGŽ), dr.sc. Jasenka Kranjčević (Institut za turizam), doc. dr. sc. Vlasta Zanki (Geotehnički fakultet Sveučilišta u Zagrebu), doc.dr.sc. Dora Tomić Reljić (Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu)
Moderatorice:
Ivana Kolar, Julius
Rose d.o.o.
Sunčana Rapaić,
de Architekten CIE
13:30–15:30 Recentni trenutak u graditeljstvu Dvorana 2
13:30 -14:20  Okrugli stol: Od ideje...
Sudionici: Josip Škorić (Hrvatske ceste), Zlatko Sirovec (Udruženje investiranja i upravljanja nekretninama HGK), Nina Dražin Lovrec (HKIG), Davor Blažek (Udruženje industrije nemetala i građevinskog materijala, Nexe), Josip Klarić (Wienerberger)
 
14:20 - 14:30 Alexander Riemer (Alukönigstahl): Where aluminium system solutions positively influence the climate issue (ONLINE Lecture)  
14:30 - 14:35 Wienerberger promo film  
14:35 – 15:30 Okrugli stol: ...do realizacije
Sudionici: Sanjin Purić (Udruženje graditeljstva HGK, GP Krk), Tihomil Matković (Udruženje graditeljstva HGK, OPA, DAZ), Berislav Borovina (Spegra), Veljko Nižetić (Strabag Hrvatska), Ilija Beara (Teh-gradnja)
Moderatorica:
Mirjana Čagalj, savjetnica predsjednika HGK za graditeljstvo i promet
13:30–15:30 Radionica Dvorana 3
  Austrijski ured za vanjsku trgovinu u Hrvatskoj, ZAGREBADVANTAGE  
  RADIONICA: Održivost investicijskih projekata  

 

15:30–16:00 Pauza  
16:00–18:00 Kreativni oporavak i otpornost Dvorana 1
  Andreja Šeperac: Gaming - pokretač velikih promjena maloga grada  
  Antonio Grgić: Architecture, National Identity and National Branding  
  Tihana Hrastar, Neda Mrinjek Kliska: Sustainability of the Artwork Incorporated in the Architectural Design in Correlation with the Building Life Cycle  
  Jasna Horvat: Izgradnja kružne kreativnosti  
17:00–18:00 Okrugli stol:
Kreativnost oporavka i otpornosti Sudionici: Krešimir Partl (Ministarstvo kulture i medija), Andreja Šeperac (SIMORA), Antonio Grgić, Jasna Horvat (EFOS), Robert Raponja (Akademija OS), Iva Hraste-Sočo (HNK), Damir Jugo (Bernays)
Moderatorica:
dr. sc. Josipa Mijoč, EFOS
16:00 –18:00 Novi trendovi dobavljača u graditeljstvu Dvorana 2
  Siniša Staničić, ACO d.o.o.: Kako mi u ACO-u pratimo trendove  
  Marko Markić, Hrvatski savjet za zelenu gradnju: Okolišna svojstva građevinskih proizvoda  
17:00–18:00 Okrugli stol:
Izazov trenutka za industriju materijala i graditeljski sektor Sudionici: Siniša Staničić (ACO), Ana Habijanec (Radnik Križevci), Renata Travljanin (Reynaers), Zlatko Prosinečki (predsjednik ceha graditelja HOK-a), Hrvoje Komac (IFT Hrvatska), Marko Markić (Hrvatski savjet za zelenu gradnju)
Moderatorica: Julija Škoro, HOLCIM

 

16:00–18:00 Radionica Dvorana 3
  SUPEUS: Optimalno je interdisciplinarno - otvoreno za posjetitelje sajma  
18:00–19:30 Afterparty by Radnik Križevci  

 


 

Četvrtak 6. listopada 2022.

9:00–11:00 Graditeljska baština Dvorana 1
  Marina Bagarić, Bojan Milovanović, Mergim Gaši: Is there an Energy Savings Potential of Comprehensive Renovation of Historic Buildings?  
  Tihomil Matković: Industrial Heritage in the Register of Cultural Property of the Republic of Croatia  
  Lana Križaj: Izazovi obnove baštine - konstrukcijska obnova oslikanih građevina  
  Tomislav Petrinec: Suvremeni izazovi zaštite kulturno-povijesnih cjelina  
10:20–11:00 Okrugli stol:
Izazovi upravljanja graditeljskom baštinom u vremenu oporavka

Sudionici: Lana Križaj (Pročelnica Zavoda za zaštitu spomenika Grada Zagreba), Svetlana Perović (Arhitektonski fakultet Podgorica), Svetislav G. Popović (Arhitektonski fakultet Podgorica), Tomislav Petrinec (Ministarstvo kulture i medija), Irena Križ Šelendić (Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine)
Moderator:
doc. dr. sc. Dražen Arbutina, Tehničko veleučilište u Zagrebu
9:00–11:00 Zelena energetika Dvorana 2
9:00–9:40 Okrugli stol:
Tema: Projektiranje efikasnih sustava radi bolje energetske slike Hrvatske

Sudionici: Davor Štern (nezavisni stručnjak), Dražen Jakšić (EIHP), Vladimir Sabo (E.ON), Martina Tuschl (AZU)
 
  Mariana Pereira Guimaraes: Responsive Climatic Design For Contemporary Open Spaces: Simulation and Analysis of Two Case Studies  
  Zoran Skala: Etičnost onoga što (g)radimo  
  Filip Margan: Inomad.World & Ecubes  
  Bojan Milovanović, Tomislav Stašić, Marina Bagarić: Stavovi građana o energetskoj učinkovitosti te kvaliteta unutarnjeg zraka u višestambenim zgradama Moderatorica: dr. sc. Vesna Bukarica, EIHP
11:00–11:30 Pauza  
11:30–13:30 Architecture of the 20th and 21st Century Dvorana 1
  dr. sc. Borka Bobovec: A Primordial Lace is Woven into the Fabric of the City National and University Library of Kosovo  
  dr. sc. Iva Muraj: The Industrial Complex of the Confectionery Manufacturing in Maksimir Zagreb / The Kraš Food Industry  
  Manlio Michieletto, Alexis Tshiunza, Victor Bay: Learning from the Past: The Tropical Architecture in Kinshasa  
  VIDEO 1: Roth-Čerina: Vidikovci Lonjskog polja
VIDEO 2: SKROZ: Ekološka farma crnih slavonskih svinja, Donji Miholjac
VIDEO 3: BIF Studio (Z.Boševski, B.Fiolić, Ž.Golubić): Obnova i dogradnja osnovne škole Ksavera Šandora Gjalskog u Mlinarskoj ulici u Zagrebu
 
13:20-13:30 ROUND TABLE:
Participants: Maurice Harteveld (TU Delft), dr. sc. Borka Bobovec (Croatian Museum of Architecture), dr. sc. Iva Muraj (Faculty of architecture Zagreb)
Moderatorica: prof. dr. sc. Zrinka Barišić Marenić
11:30–13:30 Održivo financiranje i zelena ekonomija Dvorana 2
11:30 - 13:00 Okrugli stol:
Tema: Nova era financiranja zelenih projekata

Sudionici: Vedrana Jelušić Kašić (Privredna banka Zagreb), Jasminka Rojko (Letina Group), Monika Kordić (Genius Consulting d.o.o.), Nataša Mlakar (Raiffeisenbank)
  Rabia Ahmed Qureshi, Sarah Javed Shah: Cost Analysis of Contemporary Residences
(ONLINE lecture)
Moderatorica: prof. dr. sc. Anita Pavković, Ekonomski fakultet u Zagrebu

 

11:30–13:30 Radionica Dvorana 3
  RADIONICA HGK: SOLARNA ENERGIJA - PRIMJENA U GRADITELJSTVU, Moderatorica: Katarina Sikavica
11.30 – 11.35    Pozdravni govor organizatora Mirjana Čagalj, savjetnica predsjednika HGK za graditeljstvo i promet
11.35 – 12.00    OIE u kontekstu propisa o gradnji i prostornom uređenju Željko Uhlir, državni tajnik Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i  državne imovine
12.00 – 12.20    Izvori financiranja Domagoj Topić, voditelj Odjela za pripremu i provedbu EU projekata u Centru za inovacije i EU projekte HGK
12.20 – 12.45    Primjena solarnih panela u zgradarstvu      Ivan Šimić, tehnički direktor tvrtke Energovizija d.o.o. i član OIEH
12.45– 13.00    Novosti vezane za propise kojima se uređuje priključenje elektrana Zlatko Zmijarević, specijalist za tarifne sustave i tržište električne energije    Hrvatske regulatorne Agencije
13.00 – 13.20   Fotonaponski sustavi u višestambenim zgradama - izazovi regulative Ivona Štritof, članica Odbora za žalbe, Europska agencija za suradnju  energetskih regulatora
13.20 – 13.30    Problematika ugradnje solarnih panela u višestambenim zgradama Dražen Pomper, direktor tvrtke „Monel“, član Udruženja investiranja i  poslovanja nekretninama HGK
12.45-13.30      Pitanja i odgovori
 

 

13:30–15:00 Pauza za ručak  
15:00–16:00 Od misli do arhitekture Dvorana 1
  Tomislav Pletenac: Architectural unconsciousness – reading the ideological seton and resistance in space  
  Milan Đurić, Nebojša Antešević, Aleksandar Bobić: The World of Architecture Beyond The Logic of The Neolithic  
  Elina Letsiou: Care as a Material Doing Moderator:
dr. sc. Tomislav Pletenac, Filozofski fakultet u Zagrebu
16:00–17:00 Megaprojekti Dvorana 1
  Okrugli stol:
Značajniji rast Hrvatske uz pokretanje infrastrukturnih megaprojekata

Sudionici: ministar Ivan Paladina (Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine), županica Martina Furdek-Hajdin (Karlovačka županija), Tomislav Pakasin (ABS Sisak), Damir Šoštarić (ravnatelj uprave za EU fondove i strateško planiranje), župan Matija Posavec (Međimurska županija), župan Ivan Celjak (Sisačko-moslavačka županija)
Moderator:
prof. dr. sc. Stjepan Lakušić, rektor Sveučilišta u Zagrebu

 

15:00–17:00 Facility Management, building maintenance and rehabilitation Dvorana 2
  Lara Paemen (IFMA EU): Architects and Facility Managers: Can/could they be on the Same Side of the Project?  
  Jos Duchamps (IFMA Global board): With Smart Facility Management to a Sustainable and Future-proof Built Environment  
  Andrej Uranič: Facility Management in Pliva Hrvatska d.o.o.  
  Tin Bašić (ZGRADOnacelnik.hr): Management and Maintenance Frameworks for Co-owned Real Estate in Croatia  
16:00–17:00 Round table:
Differences between perception of Facility Management in emerging and mature FM markets
Sudionici: Hrvoje Šolman (president of IFMA Croatia), Andrej Uranič (Pliva Hrvatska d.o.o.), Jos Duchamp (IFMA Global), Lara Paemen (IFMA EU), Ali Hashi (Qatar Foundation), Tin Bašić (ZGRADOnacelnik.hr)
Moderatorica: Snježana Turalija, GREENiKA
15:00–17:00 Sastanak Udruženja graditeljstva HGK Dvorana 3

 

17:00–19:30 Druženje nakon konferencije  

 


 

Petak 7. listopada 2022.

9:00–11:00 Zeleni urbanizam Dvorana 1
  Neven Tandarić: Greening Cities: Combining Old Approaches and New Perspectives  
  Valentina Labriola: From Waste to Unfinished. A New Opportunity for a Resilient Landscape and Environmental Design  
  Vranješ, Meštrović, Tomašević, Težak, Tandarić, Randić, Čukelj, Lončar: Potencijali zelene infrastrukture za održivi razvoja grada  
10:20–11:00 Okrugli stol:
NBS i zelena infrastruktura gradova budućnosti

Sudionici: Aneta Mudronja Pletenac, Irena Matković, Neven Tandarić, Domagoj Vranješ, Kaja Šprljan Bušić, Višnja Šteko, Mateja Leljak
Moderatorice: doc. dr. sc. Ines Hrdalo i doc. dr. sc. Dora Tomić Reljić
9:00–11:00 Okviri kulture građenja u 21. stoljeću - Novi europski Bauhaus Dvorana 2
  Filippo Oppimitti: Feeding Cities: Design Guidelines for the Introduction and Development of Vertical Farming in Urban Systems  
  Veljko Armano Linta: Regenerative Architecture and Biocentric Habitation - Including and Transcending Building?  
  Smilja Ignjatović, Nikolay Marinov: Osviještena arhitektura (ONLINE lecture)  
  Ivana Katurić; Tina Bautović: Temporary Use – a Powerful Tool for the Green Urban Renewal  
10:20–11:00 Okrugli stol:
Vrijednosti kuture građenja u NeB-u

Sudionici: Rajka Bunjevac (HKA), Helena Knifić Shaps (EUROPAN), Sonja Holocher-Ertl (Austrijski ured za vanjsku trgovinu u Hrvatskoj), Ivana Katurić (Urbanex), Davor Trupković (Ministarstvo kulture i medija)
  Moderatorica: Ingrid Gojević, MPGI
11:00–11:30 Pauza  
11:30-13:30 Urbanizam 2022 Dvorana 1
  Sunčana Habrun: Ususret prostornim planovima nove generacije  
  Nikša Božić: Prostorno planiranje u Zagrebu  
  Riccardo M. Balzarotti, Federico Camerin, Luca M.F. Fabris, Gerardo Semprebon: The Transformation of the Public Urban Environment in Milan – From Green Corridors to Tactical Urbanism  
  Aljoša Špaleta: Nova generacija konzervatorskih podloga za kulturno povijesne cjeline gradskih obilježja  
12:30–13:30 Okrugli stol:
Prostorno planiranje 21. stoljeća

Sudinici: Nikša Božić, Irena Matković, Azra Suljić, Sandra Jakopec, Bojan Linardić, Gorana Ljubičić
  Moderatorica: Ingrid Gojević, MPGI
11:30–13:30 Novi europski Bauhaus i edukacija Dvorana 2
  Teresa Calix: NEB goes South  
  Damir Mance, Dubravko Bačić: Integrated Sustainable Building Design Approach in Architectural Students Curriculum  
  Bernd Fesel: The EIT Culture & Creativity – The Novel Innovation Community for the Digital, Green and Social Transition  
12:30–13:30 Okrugli stol:
NEB i multidisciplinarne suradnje

Sudionici: Bernd Fesel (predstavnika EU tijela EIC Culture&Creativity), Teresa Calix (Fakultet Porto), prof. dr. sc. Bojan Baletić (Arhitektonski fakultet Zagreb), Damir Mance (Arhitektonski fakultet Zagreb), Jelena Ricov
  Moderatorica:
prof. dr. sc. Mia Roth Čerina

 

11:30–13:30 Radionica Dvorana 3
  RADIONICA - otvoreno za posjetitelje sajma
Veljko Armano Linta:
Timski rad za projektante svih struka u graditeljstvu, s ciljem održivog i regenerativnog razvoja
 
13:30–15:00 Velika pauza za ručak  

 

15:00–17:00 Nekretnine i development Dvorana 1
  Emilija Vlahek, Ana Premur: Promišljanje izgrađenog okoliša: odgovoran pristup arhitektonskoj praksi  
15:20–16:10 Okrugli stol:
Izazovi hrvatskih gradova kroz zelenu i digitalnu tranziciju

Sudionici: ministar Marin Piletić (Ministarstvo rada i socijalne skrbi); Damir Mandić (gradonačelnik Karlovca); Ivica Puljak (gradonačelnik Splita); Luka Korlaet (zamjenik gradonačelnika Zagreba); Željko Turk (gradonačelnik Zaprešića); Riccardo Staraj (načelnik Mošćeničke Drage)
 
16:10–17:00 Okrugli stol:
Aktualni izazovi u razvoju investicijskog businessa

Sudionici: Marin Štenglin (član Uprave Alfastan Grupe); Danko Deban (predsjednik Uprave Ingra-e); Nina Kursar (direktorica Batižele d.o.o.); Teuta Duletić (Lurssen) TBC; Ludo Černak (SITNO holding)
Moderatorica: Vedrana Likan, Colliers
15:00–17:00 BIM i nZEB u praksi Dvorana 2
15:00–16:00 Okrugli stol:
"Kontrola BIM leta: ima li pilota u avionu?"
Moderator: Hrvoje Jukić
(direktor Arhitektonskog studija Helman i Jukić d.o.o.)
Sudionici: Tea Martinac (BIM koordinator, Institut IGH, d.d.), Goran Anić (Voditelj BIM odjela, BIM Menadžer, ATP Zagreb arhitekti inženjeri d.o.o.), Nikola Haničar (BIM koordinator Klimaoprema d.d.)
 
  Amel Emkić: Izbor konstrukcijskog sustava kao osnova održivog projektiranja i smanjenja utjecaja na okoliš  
  prof. dr. sc. Zoran Veršić: Energetska učinkovitost i održivost u zgradarstvu  
  Damir Mance: Metodologija izrade BIM modela graditeljske baštine (HBIM)  
    Moderatorica: Tea Helman Jukić, DAZ

 

15:00–17:00 RADIONICA Dvorana 3
  Radionica studenata Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu: ARHPOKALIPSA - otvoreno za posjetitelje sajma  

 

17:00–19:30 Druženje nakon konferencije  

 


 

Subota 8. listopada 2022.

Moderatorica: Andrijana Jurin (egradnja.hr)

10:00–11:40 Obnovljivi izvori energije i pametni sustavi u zgradama - otvoreno za posjetitelje sajma Dvorana 1
10:00 Marko Brajković (Vaillant d.o.o.): Vaillantove dizalice topline – the future is now!  
10:20 Slavomir Špes (Sensor environmental systems d.o.o.): Pametna rješenja za lociranje propuštanja geomembrane  
10:40 Niko Bašić (EON): Kućne solarne elektrane od A do Ž  
11:20 Stipica Kelava-Vrdoljak (SOUDAL): Energetski učinkovita ugradnja prozora  
12:00–13:00 Građevinski brandovi s fokusom na održivost Dvorana 1
12:00 Tea Vrljić (Xella - Ytong porobeton d.o.o.): Održivi materijali za izgradnju budućnosti   
12:20 Julija Škoro (Holcim Hrvatska): Treba li graditeljstvo u Hrvatskoj niskougljične proizvode?  
12:40 Sanja Martinović (DRACO): Zeleni trendovi u građevinskoj kemiji  
14:00–15:40 Građevinski brandovi s fokusom na inovacije - otvoreno za posjetitelje sajma Dvorana 1
14:00 Sanja Miletić (MDK GRAĐEVINAR d.o.o.): Primjena S.K.G.I. metode prekida toka kapilarne vlage te sustava za konsolidaciju zidova na objektima oštećenim potresom  
14:20 Ivica Družijanić (TECE d.o.o.): Učinkovitost podnog grijanja  
14:40 Saša Kalanj (Tech Data): Sve struke i softveri u efikasnoj CAD i BIM suradnji bez granica  
15:00 Marko Jelušić (Durante): Gradnja najkvalitetnijih industrijskih podova u sustavu inicijatora napuknuća betona INB 06.  
15:20 Ivana Smoljko (PlanRadar): Zašto je PlanRadar najbolji izbor za vas?  

 

 

Sudjelovanje na konferenciji boduje se u sustavu stručnog usavršavanja s ukupno 23 boda (A4, B4, C8, D4, E3) .

*Organizator zadržava pravo izmjene programa
 

PROGRAMSKI ODBOR MEĐUNARODNE ZNANSTVENE KONFERENCIJE:

prof. dr. sc. Luca Maria Francesco Fabris (Politecnico di Milano), dr. techn. Peter Ferschin (TU Wien), prof. dr. sc. Maurice Harteveld (TU Delft), prof. dr. sc. Vladimir Lojanica (Arhitektonski fakultet Beograd), prof. dr. sc. Svetislav G. Popović (Arhitektonski fakultet Univerziteta Crne Gore), dr. sc. Borka Bobovec (Hrvatski muzej arhitekture - HAZU), prof. dr. sc. Josipa Mijoč (Ekonomski fakultet u Osijeku), prof. dr. sc. Josip Atalić (Građevinski fakultet Sveučilišta u Zagreba), doc. dr. sc. Dražen Arbutina (Sveučilište Sjever / Tehničko veleučilište u Zagrebu / ICOMOS), prof. dr. sc. Zrinka Barišić Marenić (Arhitektonski fakultet Sveučilišta u Zagrebu)

 

PROGRAMSKI ODBOR STRUČNE KONFERENCIJE:

Tihomil Matković, prof. dr. sc. Zrinka Barišić Marenić, doc. dr. sc. Dražen Arbutina, Tea Helman Jukić, Ervin Mihelj, Sunčana Rapaić, Bojan Linardić, Mirjana Čagalj, prof. dr. sc. Bojan Baletić, prof. dr. sc. Stjepan Lakušić, Rajka Bunjevac, Nina Dražin Lovrec, prof. dr. sc. Mia Roth Čerina, prof. dr. sc. Svetlana Perović, Vedrana Likan, dr. sc. Vesna Bukarica, prof. dr. sc. Anita Pavković, prof. dr. sc. Tomislav Pletenac, doc. dr. sc. Ines Hrdalo, doc. dr. sc. Dora Tomić Reljić, Snježana Turalija, Ingrid Gojević

Na vrh